Turite klausimų? Skambinkite: +370 631 08000. Rašykite: info@siosnordic.lt

Vinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.x
AQUA FILTER osmoso sistemoms taikoma net 10 metų garantija!
Soda Stream gazuokliai - rinkitės dizainą!
Vsių tipų - filtrų įrenginiai! Minkštinimo, nugeležinimo ir visos kitos valymo sistemos.
Įvairiausi filtrai ir jų dalys. Neradote - susisiekite!
Minkštinimo filtrai CLACK CORP visam namui
Nugeležinimo filtrai su oru

Vandenyje randamos kenksmingos medžiagos / 2012-06-03

1 milijardas žmonių neturi galimybės gerti saugų vandenį, 11000 vaikų miršta kasdien dėl ligų susijusių su vandenių. Kiekvienu konkrečiu atveju vartotojo čiaupe, vandens kokybei gali turėti įtakos vidaus tinklų būklė, vandens vartojimo intensyvumas, vandens temperatūra.

Vandens kokybės monitoringas atliekamas išsivysčiusiose ir besivystančiose pasaulio šalyse. Lietuvoje beveik 1 milijonas gyventojų naudoja nesaugų vandenį.

edžiagos pavadinimas Medžiagos tipas Poveikis sveikatai
Alachloras Herbicidas arba organinis Nervų sistemos pažeidimai, vėžys
Amonis   Amonis susidaro yrant baltyminėms medžiagoms. Patekus į vandenį net ir nedideliam kiekiui organinių medžiagų, pasigamina amoniako. Natūraliai jo aptinkama geležies turinčiame požeminiame vandenyje.
Anglies tetrachloridas Organinis junginys Vėžys, kepenų pažeidimai (toksinis skystis naudojamas kaip šaldiklis)
Asbestas Šešiapluoštis mineralas Vėžys piktybinis ir gėrybinis ypač žarnyno (susidaro natūraliai ar ypač dėl pokaryje naudojamų betoninių (gaisrinės naudojamų) vamzdynų)
Arsenas Gamtinis arba pramoninis Vėžys, gali pakenkti centrinei nervų sistema ir kraujo apykaitai (susidaro natūraliai ir dėl pramoninės taršos)
Atrazine Herbicidas arba organinis Vėžys; nervų sistemos, krutų, širdies ir kraujagyslių reprodukcinės sistemos pažeidimai (cheminė medž. blokuojanti fotosintezės procesą)
Benzolas (benzenas C6H6 ) LOM Vėžys, leukemija, ir anemija, trombocitų sumažėjimas (bespalvis degus toksiškas skystis naudojamas organinėje sintezėje kaip tirpiklis ir kaip variklio degalai)
Chlordanas Insekticidas Kepenų ir nervų sistemos pažeidimai (aukštos chloridacijos skystis)
Bromodichlorometanas (TTHM) LOM /THM Nervų sistemos, raumenų pažeidimai; vėžys
Bromoformas (TTHM) LOM /THM Nervų sistemos, raumenų pažeidimai; vėžys
Carbofuranas (Furadanas) Pesticidas arba organinis Nervų sistemos, inkstų, reprodukcinės sistemos ir kepenų pažeidimai, anemija, leukemija
Chloras LOM Akies ir nosies dirginimas, skrandžio sutrikimai (naudojamas kaip balintojas ir vandens filtrų dezinfekcinė medžiaga) Trihalometanas (THM's) susiformuoja kai chloras naudojamas vandens dezinfekcijai reaguoja su natūraliomis organinėmis medžiagomis (supuvusi augmenija, algae ir kt.). Taip susidaro toksinės medžiagos, pavyzdžiui, chloroformas, bromodichlorometanas. Keletas žodžių apie chlorą: Kolumbijos universiteto mokslininkai (Scientists at Colombia University) nustatė, kad moterys kurios gėrė chloruotą vandenį turėjo 44% didesnę riziką susirgti mirtinu vėžiu. Chloruotas vanduo taip pat susijęs su gastroinestinaliniu ar šlapimo trakto pažeidimais, aukštu kraujospūdžiu ir anemija. Pastaroji atsiranda dėl žalingo chloro efekto raudoniesiems kraujo kūneliams.
Chlorobenzenas (Monochlorobenzenas) LOM Nervų sistemos, kepenų ir inkstų pažeidimai
Chloroformas (TTHM) LOM arba THM Vėžys, nervų sistemos, raumenų pažeidimai
Cistos: Cryptosporidium Giardia Protozoan Mikrobiologinė cista arba parazitas Gastroenerialiniai susirgimai, cryptosporidiosis (žmogaus ir gyvūnų išmatos)
2,4-D Pesticidas arba organinis Antinksčio liaukos, kepenų ir inkstų pažeidimai
DBCP (Dibromochloropropanas) Fumigant Vėžys; reprodukcinė sistemos pažeidimai
Dibromochloromethane (TTHM) LOM /THM Vėžys, nervų sistemos, raumenų pažeidimai
o-Dichlorobenzenas (1,2-Dichlorobenzenas) LOM Inkstų, kepenų ir plaučių pažeidimai
p-Dichlorobenzenas (para-Dichlorobenzenas) LOM Vėžys
l,l-Dichloroethane (1,1-DCA) LOM Nervų sistemos, kepenų ir inkstų pažeidimai

1,2-Dichloroetanas (1,2-DCA)
LOM Vėžys
trans-1,2-Dichloroetanas LOM Atliekami tyrimai
1,1-Dichloroetilenas (1,1-DCE) LOM Kepenų ir inkstų pažeidimai, vėžys
cis 1,2-Dichloroetilenas LOM Nervų sistemos, kepenų, širdies, kraujotakos ir inkstų pažeidimai
1,2-Dichloropropanas (Propilenas Dichloridas) LOM Kepenų ir inkstų pažeidimai, vėžys
cis-1,3-Dichloropropanas Pesticidas Bladder ir inkstų pažeidimai
Dinosebas Pesticidas arba organinis Skydliaukės ir reprodukcinių organų pažeidimai
Drumstumas Įvairūs: molis, dumblas, smėlis, organinės ir neorganinės dalelės, algae ir mikroorganizmai, oksidai ir kt. Epidemijos pavojus jei nėra naudojamos stiprios dezinfekavimo priemonės (susidaro dėl paviršinių vandenų užterštumo, vamzdyno medžiagų reakcijos ir kt.)
EDB (Etil Dibromidas) Pesticidas Reprodukcinių ir kitų organų pažeidimai
Endrinas Pesticidas arba organinis Nervų sistemos, kepenų, širdies ir inkstų pažeidimai, anemija, vėžys
Etilbenzenas Organinis Nervų sistemos, kepenų ir inkstų pažeidimai
Fluoras   Atsiranda dėmės dantų emalyje, o sunkesniais atvejais pakenkiami kaulai, Fluorozė.
Giardia žr. Cistos    
Gyvsidabris (pH 6.5 and pH 8.5) Sunkusis metalas Nervų sistemos ir inkstų pažeidimai; labai toksiškas naujagimiams ir nėščioms moterims
Heptachloras Pesticidas arba organinis Vėžys
Heptachloro Epoksidas Pesticidas arba organinis Vėžys
Heksachlorobutadienas (Perchlorobutadienas) LOM Atliekami tyrimai
Heksachlorocyklopentadienas LOM Skrandžio ir inkstų pažeidimai
Švinas (pH 6.5 ir pH 8.5) Sunkusis metalas Nervų sistemos ir inkstų pažeidimai, hipertenzija; labai toksiškas naujagimiams (vaikams mokymosi ir psichiniai sutrikimai) ir nėščioms moterims (randamas senose vandentiekio sistemose iki vėlyvųjų 1980 metų ir kitur)
Lindanas Insekticidas arba organinis Nervų sistemos, kepenų ir inkstų pažeidimai (plačiai naudojamas lėtai biodegraduojantis insekticidas
Metil terciar butil eteris (MTBE) LOM - izobutileno ir metanolio mišinys Gastroenerialiniai susirgimai, nervų sistemos, kepenų ir inkstų pažeidimai, carcinogen (naudojamas benzino gamyboje kaip benzino oksidantas sumažinant išmetamo CO kiekį ir kitur)
Metoksichloras Pesticidas arba organinis Nervų sistemos, kepenų ir inkstų pažeidimai, anemija, vėžys
Nitratai/azoto junginiai/ nitratai Trašos Sumažėja kraujo pajėgumas pernešti deguonį ypač kūdikiams, moterims aukšta persileidimo rizika (randamas dažniausiai dėl azoto pagrindu naudojamų trąšų) Dėl vykstančių oksidacijos - redukcijos reakcijų (natūraliai yrant baltyminėms medžiagoms), nitritai gali virsti nitratais ir atvirkščiai. Pagrindinė padidinto nitratų kiekio priežastis yra organinės ir mineralinės (azotinės) trąšos, naudojamos žemės ūkyje. Nitratai yra pavojingi seniems žmonėms, infekcinėmis ligomis sergantiems, ir ypač kūdikiams. Vartojant maisto mišinius, į kurių sudėti įeina vanduo su dideliu nitratų kiekiu, kyla pavojus susirgti metemoglobinemija. Ligos metu labai padidėja methemoglobino koncentracija kraujyje blokuojanti deguonies pernešimą. Kūdikiams atsiranda dispepsinių reiškinių, dusulys, pamėlsta oda “mėlyno vaiko sindromas” ir gleivinės. Sunkiais atvejais atsiranda traukuliai, ir kūdikis gali mirti. Jei toks vanduo nėra valomas jis gali būti mirties priežastimi. Kauno apskrityje Kauno visuomenės sveikatos centro gyvenamosios aplinkos higienos specialistai, siekdami išvengti kūdikių apsinuodijimų nitratais ir nitritais, 2003 metais ėmėsi “Kauno apskrities šachtinių šulinių, kurių vandenį vartoja nėščiosios ir kūdikiai iki 6 mėnesių amžiaus, vandens kokybės kontrolės. Iš 504 šulinių. Iš 248 šulinių kuriais naudojasi nėščios moterys ir kūdikiai 85% nitratai ir nitritai, kartais amoniakas, viršija leistina normą. Kūdikiams nitratų koncentracija neturi viršyti 10 mg/l, 79% šulinių vanduo viršijo šią normą. Nitritų kūdikiams norma yra - 0,01 mg/l, ją viršijo 39% tirtų šulinių, ir 4% amoniako normą. Kūdikių jautrumas minėtiems teršalams nevienodas ir augant kūdikiui jis mažėja. Pasirodo nitratai organizme dėl redukcijos virsta nitritai kurie oksiduoja hemoglobiną į methemoglobiną ir kai jo koncentracija viršija 10%, atsiranda pirmieji metemoglobinemijos požymiai. Jie pasireiškia kūdikių pykinimu, vėmimu, dusimu, pamėlsta oda ir gleivinės. Sunkiais atvejais pasitaiko traukuliai, kūdikis gali net mirti. Nitratų toksiniam poveikiui jautresni vaikai sergantys infekcinėmis ligomis, senyvo amžiaus žmonės, sergantys širdies kraujagyslių, kvėpavimo takų ligomis, anemija. Nėščiosioms moterims ir kūdikiams atitinkantys nitritų ir nitratų normas šulinių vanduo:
- Kauno mieste ir rajone apie 12%;
- Garliavoje apie 15%;
- Kėdainiuose apie 9%;
- Prienuose apie 18%;
- Kaišiadoryse apie 19%;
- Jonavoje apie 20%.
Nitratų lygis geriamajame vandenyje auga Prancūzijoje ir Švedijoje. Nėra tyrimų dėl nitratų kaitos gruntiniuose vandenyse beje jie mažai ir keičiasi nors tai nemaža Europos problema – trečdalis vandens šaltinių viršija leistinas kūdikiams ir nėščiosioms normas.
Pesticidai/pescicidai Organinės medžiagos Abiejų medžiagų kiekis vandenyje kyla beveik proporcingai jų panaudojimui žemdirbystėje nes laikui bėgant su lietumi prasiskverbia pro žemę iki gruntinio vandens. Šie chemikalai gali sukleti kraujotakos, kvėpavimo ir nervų sutrikimus. Labai blogai yra tai, kad daug minėtų medžiagų netinkamų naudoti yra išmėtyta, nėra lokalizuota.
Pentachlorofenolis Herbicidas arba organinis Kepenų ir inkstų pažeidimai, vėžys
Radis arba Radonas Natūraliai radioaktyvios dalelės Vėžys (radonas randamas dujiniuose pavidaluose ir absorbuojamas geriant vandenį ir inhaliuojant prausiantis ar maudantis) Beveik kiekviename vandens šaltinyje galima surasti nedidelį radioaktyvių elementų kiekį tiek natūralų tiek ir dėl atliktų branduolinių bandymų, ir radioaktyvių atliekų patekusių į požeminius vandenis tačiau net natūraliai randamas nedidelis radioaktyvus spinduliavimas pavojingas tuo kad jis padidina riziką susirgti vėžiu. Natūraliai pasitaikantys teršalai taip pat randami geriamajame vandenyje, pavyzdžiui, radioaktyvios dujos radonas-222 randamas tam tikrose uolienose kuris palaipsniui ištirpsta požeminiuose vandenyse. Šis elementas pasisavinamas tiek geriant vandenį tiek ir maudantis ar plaunant indus.

Į žemę patekę įvairios pramoninės atliekos, ūkinės veiklos produktai kaupiasi žemėje ir skalaujami besisunkiančio paviršinio vandens kaupiasi gruntiniuose vandenyse užteršdami jį toksiniais teršalais. Nežiūrint gamtinės natūraliai pasitaikančios taršos faktoriaus prisideda ir žmogiškosios ūkinės veiklos tarša. Gyvūnų, žmonių išmatos ir įvairiose srityse naudojamos cheminės medžiagos patenka vienom ar kitom formom į geriamą vandenį su lietumi ir paviršiniais šaltiniais. Coliform bakterijos būna randamos tuomet kai vanduo nėra tinkamai išvalytas ir dezinfekuotas, jos yra ženklas, kad vandenyje gali būti ir kitų pavojingų organizmų. Tokie ligų sukėlėjai kaip cryptosporidium nežiūrint dezinfekcijos gali išlikti filtruotame vandenyje ir sukelti rimtų sveikatos sutrikimų ypač jei vandens drumstumas yra didesnis. Tai viena iš rimčiausių bakterinių susirgimų - cryptosporidiosis kuri gali būti mirties priežastimi ypač jautriems visuomenės individam, pavyzdžiui turintiems imuno deficitą. 1993 metais Viskončio valstijoje cryptosporidium protrūkio metu 400000 žmonių užsikrėtė cryptosporidiosis, daugiau kaip 4000 gyventojų buvo hospitalizuoti, iš jų mirė apie 100. Šios bakterijos geriamo vandens užteršimo šaltinio nepavyko aiškiai nustatyti.
Simazinas Herbicidas arba organinis Nervų sistemos pakenkimai, vėžys
Stirenas LOM Nervų sistemos, kepenų ir inkstų pažeidimai
Tetrachloretenas, C2Cl4 LOM Daromi tyrimai
Tetrachloroetilenas LOM Nervų sistemos pakenkimai, vėžys
Toluene (Metilbenzenas) LOM Nervų sistemos, kepenų ir inkstų pažeidimai
Toksapenas Insekticidas Kepenų, inkstų ir skydliaukės pažeidimai
2,4,5-TP (Silveksas) Pesticidas Nervų sistemos, kepenų ir inkstų pažeidimai, vėžys
1,2,4-Trichlorobenzenas Pesticidas Kepenų ir inkstų pažeidimai
1,1,1-Trichloroetenas (1,1,1-TCA) LOM Nervų sistemos ir kepenų pažeidimai
1,1,2-Trichloroetenas(C2Cl4) Pesticidas Nervų sistemos, kepenų ir inkstų pažeidimai
C2Cl4, trichloretenas (Trichloroetilenas) (TCE) LOM Vėžys, kepenų pažeidimai (nuriebalinanti medžiaga naudojama pramonėje)
Trihalometanas (THM) LOM, dezinfekcija Rektinis vėžys, šlapimo pūslės, nervų sistemos ir raumenų pažeidimai (šalutinis kancerogeninis produktas susidarantis kai chloras vandenyje reaguoja su organiniais junginiais dezinfekuojant vandenį)
Bendras trihalometanas (TTHM), Chloroformas; Bromoformas, Bromodichlorometanas, Dibromochlorometanas   Centrinės nervų sistemos, kepenų, inkstų problemos, padidėja vėžio rizika (susidarantis kai chloras vandenyje reaguoja su organiniais junginiais dezinfekuojant vandenį)
meta-ksilenas Pesticidas Nervų sistemos, kepenų, inkstų, plaučių ir gleivinės pažeidimai
o-Ksilenas (orto-ksilenas) Pesticidas Nervų sistemos, kepenų, inkstų, plaučių ir gleivinės pažeidimai
para-ksilenas Pesticidas Nervų sistemos, kepenų, inkstų, plaučių ir gleivinės pažeidimai
Varis Sunkusis metalas Gastroenterialinės problemos, kepenų ir inkstų pažeidimai

Reikia atkreipti dėmesį kad “maksimaliai leistina normas” šiuo metu gali būti vienokia ir rytoj jau kitokia. Taigi, saugus kiekis “šiandien” gali tapti nebesaugiu “rytoj”. Šiuo metu yra žinoma apie 2000 toksinių cheminių medžiagų pavadinimų kurie sukelia vėžį.

Svetainę sukūrė: Designus

Klauskite

Klauskite

Form by ChronoForms - ChronoEngine.com