Turite klausimų? Skambinkite: +370 631 08000. Rašykite: info@siosnordic.lt

Vinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.x
AQUA FILTER osmoso sistemoms taikoma net 10 metų garantija!
Soda Stream gazuokliai - rinkitės dizainą!
Vsių tipų - filtrų įrenginiai! Minkštinimo, nugeležinimo ir visos kitos valymo sistemos.
Įvairiausi filtrai ir jų dalys. Neradote - susisiekite!
Minkštinimo filtrai CLACK CORP visam namui
Nugeležinimo filtrai su oru

Vandens rūšys / 2012-06-03

Kokios vandens rūšys tai - mineralinis, šaltinio, fasuotas geriamasis, mineralizuotas.

Rinkoje parduodamą fasuotą vandenį galima būtų sugrupuoti į 4 grupes: natūralus mineralinis vanduo, šaltinio vanduo, mineralizuotas geriamasis vanduo, fasuotas geriamasis vanduo.

Natūralų mineralinį vandenį, šaltinio ir mineralizuotą vandenį vartotojai kartais vadina vienu pavadinimu – „mineralinis“. Tačiau tai iš esmės skirtingi produktai.

Natūralus mineralinis vanduo - išgaunamas iš vieno ar kelių natūralių ar dirbtinių šaltinių požeminis vanduo, kuris nuo paprasto geriamojo vandens skiriasi: originalia chemine kompozicija, kurią nulemia jame ištirpusios mineralinės medžiagos, mikroelementai ar kitos sudėtinės dalys, lemiančios vandens teigiamą poveikį žmogaus organizmo fiziologinėms funkcijoms; natūraliu švarumu.

Esmines natūralaus mineralinio vandens savybes apibūdinančių požymių nekintamumą turi užtikrinti patikimai nuo taršos apsaugota žemės gelmių aplinka.

Į Lietuvos rinką tiekiamas natūralus mineralinis vanduo turi būti oficialiai pripažintas Lietuvos Respublikos kompetentingos institucijos – Valstybinės visuomenės sveikatos priežiūros tarnybos prie Sveikatos apsaugos ministerijos – ar kitos Europos Sąjungos kompetentingos institucijos. Lietuvoje oficialiai pripažinti ir fasuojami 9 pavadinimų natūralūs mineraliniai vandenys: HERMIS, ELITE, NEPTŪNAS, RASA, RYTAS, SVEIKAS PRADAS, TICHE, VARĖNOS MIŠKO ŠALTINIS, VYTAUTAS, įvežami daugiau kaip 10-ties pavadinimų natūralūs mineraliniai vandenys iš Europos Sąjungos šalių (Lenkijos, Prancūzijos, Vokietijos, Čekijos, Belgijos ir kt. ) ir trečiųjų šalių (Gruzijos, Baltarusijos).

Natūralus mineralinis vanduo pagal ištirpusių medžiagų kiekį klasifikuojamas:

į turintį labai mažai mineralinių medžiagų (sausoji liekana ≤ 50 mg/l), pvz.: SPA;

į turintį mažai mineralinių medžiagų (sausoji liekana ≤ 500 mg/l), pvz.: NEPTŪNAS, RYTAS, VARĖNOS MIŠKO ŠALTINIS, PIERRIER; VITTEL; EVIAN, ALTMUHTALER QUELLE; į turintį daug mineralinių medžiagų (sausoji liekana >1500 mg/l), pvz.: HERMIS, ELITE, RASA, SVEIKAS PRADAS, TICHE, VYTAUTAS, DARIDA, BORJOMI, NALECZOVIANKA, AUGUSTOVIANKA, FULDATALER, MAGNESIA.

Natūralaus mineralinio vandens ženklinimas yra griežtai reglamentuotas. Etiketėse privalu nurodyti būdingąsias sudedamąsias dalis (anijonus, katijonus) ir jų koncentracijų vertes. Kad vartotojui būtų lengviau išsirinkti tinkamą produktą, gamintojai, importuotojai etiketėje galėtų dažniau papildomai nurodyti natūralaus mineralinio vandens požymius, kaip „Turi mažai mineralinių medžiagų“, „Turi daug mineralinių medžiagų“, „Turi sulfatų“, „Turi natrio“, „Tinka sumažinto natrio kiekio dietai“. Mažai natrio turi šie vandenys NEPTŪNAS, VARĖNOS MIŠKO ŠALTINIS, RYTAS, daug sulfatų (sulfatai gerina žarnyno motoriką, laisvina vidurius) – ELITE, TICHE, VYTAUTAS, SVEIKAS PRADAS. Taip pat privalu nurodyti vandens šaltinio naudojimo vietovę ir šaltinio pavadinimą(nesant šaltinio pavadinimo – šaltiniui priklausančio gręžinio valstybinis numeris); naudotą paruošimo būdą ir kitą privalomą informaciją.

Reikėtų žinoti, kad jeigu natūraliame mineraliniame vandenyje fluorido yra daugiau kaip 1,5 mg/l (BORJOMI, DARIDA), etiketėje nurodoma fluoridų koncentracija ir tai, kad dėl padidinto fluorido kiekio vanduo netinkamas reguliariai vartoti kūdikiams ir vaikams iki 7 m. amžiaus.

Etiketėje nurodoma, ar natūralus mineralinis vanduo turi anglies dvideginio: „natūraliai prisotintas anglies dvideginio“, „prisotintas savo šaltinio anglies dvideginio“, ar „gazuotas“, kada anglies dvideginis kitos kilmės nei yra telkinyje.

Ženklinant natūralų mineralinį vandenį draudžiama deklaruoti natūralaus mineralinio vandens savybes susijusias su žmogaus ligų profilaktika, gydymu ar išgydymu. Kaip gydomasis natūralus mineralinis vanduo vartojamas sanatorijose, reabilitacijos įstaigose, paskyrus gydytojui.

Šaltinio vanduo – originalios cheminės sudėties požeminis vanduo, susidaręs neužterštoje aplinkoje. Šaltinio vanduo, kaip ir natūralus mineralinis vanduo, fasuojamas jo gavybos vietoje į prekinę tarą, neapdorojamas dezinfekcinėmis medžiagomis.

Mineralizuotas geriamasis vanduo (dar kitaip vadinamas stalo vandeniu) - iš įvairių rūšių vandens ir mineralinių medžiagų (arba be jų) pagamintas vanduo.

Mineralizuotas geriamasis vanduo ruošiamas sumaišant įvairių rūšių nevienodą ištirpusių mineralinių medžiagų koncentraciją turintį vandenį, taip pat iš natūralaus mineralinio vandens (sūrymo), skiedžiant jį geriamuoju vandeniu arba šaltinio vandeniu. Vietoje natūralaus mineralinio vandens gali būti naudojamas natūralaus mineralinio vandens koncentratas. Į mineralizuotą geriamąjį vandenį leidžiama pridėti įvairių priedų (natrio, kalio, kalcio ir magnio chloridų, natrio, kalcio ir magnio karbonatų, magnio sulfato ir kt.), kurie turi būti nurodyti etiketėje.

Fasuojamas geriamasis vanduo – požeminis vanduo, atitinkantis teisės aktuose nustatytus saugos ir kokybės rodiklius. Geriamasis vanduo gali būti fasuojamas naudojat viešai tiekiamą vandenį arba vandenį iš įmonės naudojamų gręžinių.

Ypatingai griežti reikalavimai taikomi geriamajam vandeniui skirtam kūdikių maistui. Perkant kūdikiams fasuotą geriamą vandenį prekybos įmonėse rekomenduotume rinktis tą, kurio etiketėje nurodyta, kad šis vanduo tinka kūdikių maistui, ar kūdikių mišinių gamybai.

Pagal galiojančius įstatymus, atsakomybė už produktų saugą ir kokybę tenka gamintojui, platintojui. Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnybai reguliariai vykdo įmonių, fasuojančių vandenį, gaminančių gaiviuosius gėrimus kontrolę, šių gėrimų kontrolę rinkoje ir importo metu. Kontrolė vykdoma pagal VMVT direktoriaus įsakymu patvirtintą Nealkoholinių gėrimų ir sulčių valstybinės kontrolės programą.

Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba siekia, kad valstybinė maisto kontrolė būtų efektyvi, vartotojai gautų saugius ir kokybiškus produktus.

Informacinių sistemų ir informacijos skyrius.
http://www.vet.lt/lt/pages/view/?id=341&PHPSESSID=b8d1cf0795a06c3a533911b8c71eb309

Svetainę sukūrė: Designus

Klauskite

Klauskite

Form by ChronoForms - ChronoEngine.com