Turite klausimų? Skambinkite: +370 631 08000. Rašykite: info@siosnordic.lt

Vinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.x
AQUA FILTER osmoso sistemoms taikoma net 10 metų garantija!
Soda Stream gazuokliai - rinkitės dizainą!
Vsių tipų - filtrų įrenginiai! Minkštinimo, nugeležinimo ir visos kitos valymo sistemos.
Įvairiausi filtrai ir jų dalys. Neradote - susisiekite!
Minkštinimo filtrai CLACK CORP visam namui
Nugeležinimo filtrai su oru

Kvailybė buteliuose / 2011-10-30

Rodos, kas begali būti švaresnio ir tyresnio už vandenį sandariai uždarytame butelyje? Tuo labiau kad etiketėse dažniausiai rašoma, kad tai tyras ledynų arba šaltinių vanduo, kuriame tik H2O ir natūraliai ištirpę mineralai, ekologiškai švarūs ir tokie naudingi organizmui.

Jau kas kas, bet amerikiečiai, kuriuos visas pasaulis vadina pamišusiais dėl sveiko gyvenimo būdo, tikrai turi žinoti, už kokį vandenį buteliuose jie kasmet sumoka 7 milijardus dolerių. Tačiau neseniai žurnalas "New Scientist" paskelbė publikaciją, kuri pašiupino amerikiečius

. Straipsnyje rašoma, kad abejonių dėl vandens buteliuose kokybės kilo tada, kai JAV gamtos išteklių gynimo taryba paskelbė savo ketverių metų tyrimų rezultatus. Taryba ištyrė daugiau nei tūkstantį vandens mėginių, paimtų iš 103 skirtingų prekės ženklų butelių.

Savo didelei nuostabai tarybos darbuotojai įsitikino, kad kas ketvirtame tiriamame butelyje - pats paprasčiausias, papildomai neperfiltruotas.vanduo iš krano.

Dar labiau juos įbaugino tas faktas, kad kai kuriuose buteliuose esantis vanduo turėjo daugiau bakterijų nei įprasta ir viršijo higienos normas. Be to, vandens iš plastikinių butelių sudėtyje (nors ir nedidelės dozės) buvo rasta ir sintetinių organinių likučių, t.y. pramoninių atliekų.

Po šios publikacijos JAV valstybinė maisto tarnyba atliko savo tyrimus ir šiek tiek nuramino šalies piliečius: daugumos jų ištirtų butelių su vandeniu turinys atitiko geriamojo vandens higienos normas. Buvo paaiškinta, kad geriamasis vanduo, kurį tiekia municipalinės tarnybos, labai griežtai tikrinamas ir kontroliuojamas. Kiekvieną mėnesį šis vanduo testuojamas apie šimtą kartų. Bet gal vadinamasis ledynų mineralinis su infuzorijomis, pramoninėmis atliekomis ir dar už papildomus pinigus skanesnis? Greičiausiai taip, jeigu žmogus įtiki savo pamėgtu prekės ženklu...

Nepatikimas šulinių vanduo

O kokį gi vandenį perkame mes, lietuviai? To ir klausinėju Nacionalinio visuomenės sveikatos tyrimų centro chemijos laboratorijos vedėjo Virginijaus Keturkos. Ši laboratorija tiria geriamąjį vandenį. Visų pirma užduodu tiesmuką klausimą, ar pokalbininkas gali paneigti, kad buteliuose parduodamas vanduo ne iš čiaupo? "Ne, to paneigti negaliu", - gaunu trumpą atsakymą. Ši laboratorija atlieka įvairaus geriamojo vandens, taip pat ir buteliuose, tyrimus, bet nesigilina, iš kur tas vanduo imtas. "Mums nesvarbu, kas parašyta ant butelio etiketės, - sakė V.Keturka. – Nesvarbu ir iš kur tas vanduo pumpuotas, svarbu tik tai, ar tas vanduo atitinka higienos reikalavimus. Tas vanduo, kurį ištyrėme, atitinka europinius standartus".

Laboratorijos vedėjas pasidžiaugia, kad lietuviai - laiminga ir turtinga tauta, tik pati to dar gal ir neįvertina. "Lietuva turi labai daug giluminio vandens iš artezinių gręžinių, kuo gali pasigirti ne visos tautos, - sako pašnekovas. – Blogiau yra su negilių šulinių vandeniu. Ir Vilniaus mieste, ir rajonuose 80 proc. įprastų šulinių vandens sudėtyje yra padidintas nitratų kiekis. Ši medžiaga žmogui kenksminga, skatinanti vėžį. Kas tie nitratai? Buvusios trąšos... Mažai Lietuvoje šulinių su tikrai geru vandeniu". Todėl pašnekovui atrodo, kad Lietuvoje vargu ar apsimokėtų į butelius pilstyti vandenį iš čiaupo – ne taip sudėtinga išsigręžti gręžinį.

Paklaustas, kokį vandenį geria pats laboratorijos vedėjas, pašnekovas atsako, kad tai skonio reikalas. Geriąs ir iš čiaupo, ir pirktą parduotuvėje. Jis pripažįsta ir tą faktą, kad vanduo, pabuvęs prastos kokybės pakuotėje, įgauna tos pakuotės priemaišų ir gali būti kenksmingas žmogui. Pasak pašnekovo, anksčiau vanduo parduotuvėje buvo egzotika, o šiandien tapo norma. "O šiaip manau, kad Vilniaus vandenys mums tiekia kokybišką vandenį, kurį drąsiai galima gerti, tik jis gal šiek tiek per kietas – daugoka geležies, - sako V.Keturka. - Ar jis turi kokios nors įtakos sveikatai, reikia klausti medikų".

Reklamos galia

Bet grįžkime į JAV. Populiari TV programa "Labas rytas, Amerika", atlikusi nedidelį vandens degustacijos tyrimą, nustatė, kad Niujorko municipalinis vanduo savo skoniu du kartus aplenkia net ir pačių populiariausių prekės ženklų vandenį buteliuose... Žinoma, tik tokiu atveju, jeigu degustatorius nežino, ką jis geria. O daugelis gėrėjų apskritai negalėjo atskirti, ką jie geria – vandenį iš čiaupo ar "krištolinį ledynų" iš butelių. Laidos vedėjai papasakojo, kad jiems pavyko slaptomis kameromis nufilmuoti, kaip prabangiuose restoranuose perkamas mineralinis vanduo. Geriausiai buvo perkamas tas, kuris vadinosi poetiškai, kurio receptūroje nurodyta, kad jis neva buvo specialiai filtruotas Brazilijos tropikų miškuose ir panašiai. Laidos vedėjai juokėsi, kad visas vanduo buvo iš to paties čiaupo, bet Los Andželo snobai noriai mokėjo po 7 dolerius už buteliuką ir ilgai aptarinėdavo tokio "egzotiško" vandens skonio savybes. Jie patarė savo žiūrovams, kaip "pasidaryti" tobulo vandens: paimti butelį su jūsų numylėta etikete, pakišti jį po virtuvės čiaupu, tada šaldytuve šiek tiek atvėsinti, įsipilti jo į gražią krištolo taurę ir mėgautis, koks tai skanus, filtruotas, sveikas ir... visiškai pigus vanduo. Šit kaip

Adresas http://www.delfi.lt/archive/article.php?id=36122547

Veidas - 2003.08.21 - Nr. 34 »
Kvailybė buteliuose
Veidas Dalia Jazukevičiūtė

Svetainę sukūrė: Designus

Klauskite

Klauskite

Form by ChronoForms - ChronoEngine.com